krabicka
ramecek

Welness články - archiv

Antioxidanty

V našem těle neustále probíhá záchranná akce na ochranu buněk - tedy boj tzv. antioxidantů s agresivními molekulami - oxidanty. Chemický laik si je může představit jako shluky molekul, které putují naším tělem, narážejí do zdravých buněk, ničí jejich membrány, někdy i genetický materiál, srážejí tuky a buňky někdy až zahubí.
Odkud se oxidanty berou?

Jednak vznikají jako odpadní produkty metabolických procesů - dýchání (proto se uvádí nutnost doplňovat antioxidanty u intenzívně sportujících, protože s dlouhodobou aerobní zátěží se skutečně zvyšuje oxidační stres) a obranné reakce imunitního systému zejména v případě boje s bakteriálními infekcemi.
Pochází z okolního prostředí - výfukové plyny, městský prach, průmyslové chemikálie, potraviny kontaminované stopy pesticidů, insekticidy, cigaretový kouř, drogy, ale také o letních dovolených velmi aktuální - vysoká exploze UV a dalšímu ionizujícímu záření.
Z potravin - zejména nevhodně skladované - žluklé tuky, ořechy, semínka.
Z nevhodného způsobu úpravy/přípravy jídel - hlavně smažení a dlouhé pečení při vysokých teplotách.
Aktivitu antioxidantů také velmi paralyzuje vysoká hladina stresu, intenzívní prožívání našich emocí a uspěchaný životní styl s trvale vysokých napětím tkání.

Z oxidantů jsou snad nejlépe vědecky prozkoumané volné kyslíkové radikály. Je to opravdu paradox, že na jedné straně kyslík pro svou existenci potřebujeme a na druhou stranu na ve své agresivní podobě - s uvolněným vazebním elektronem, působí devastující škody a stojí na pozadí nejen našeho stárnutí, ale také i za řadou vážných onemocnění.

Sláva antioxidantům! Kdyby těch nebylo, tak by se podle vědců náš život nepočítal na roky, ale nejspíš jen na měsíce. Jsou to úžasné látky, které chrání buňky našeho těla tím, že buď s oxidanty reagují, odrážejí je nebo se je alespoň pomáhají neutralizovat.
Umíme si sice vlastní antioxidanty vyrobit, ale pokud se podíváme na zdroje do úvodu článku a představíme si koktejlový efekt, se kterým si všech oxidantů bohatě užíváme, nezbývá než podpořit názor, že tyto ochranné látky je třeba do těla systematicky přivádět nejen cíleným výběrem vhodných doporučovaných potravin a nápojů, ale také potravinovými doplňky.
O které nutriční látky nám tedy v případně antioxidantů jde nejvíce?
  •     Vitamín C (doporučované dávky minimálně 250mg denně)
  •     Beta-karoten (okolo 10mg denně)
  •     Vitamín E (minimálně 100mg denně)
  •     Vitamíny B1,B2,B3, B5 a B6
  •     Selen (hovoří se o nedostatku tohoto minerálu v půdě - 50-150 µg denně)
  •     Mangan (1 mg denně)
  •     Zinek - jako součást molekul celé řady podstatných enzymů (30-150mg denně)
  •     Koenzym Q10 (30 - 150 mg denně
  •     Další nepřímo působící látky jako např. aminokyseliny - methionin, glycin, taurin, dále třísloviny, bioflavonoidy, pyknogenol

Jaké jsou doporučované přirozené zdroje a naše tipy pro zařazování do jídelníčku?

Obecně je dobré si vybírat ovoce a zeleninu pěkně vybarvenou. Intenzívní syté barvy jsou v těchto případech dobrým indikátorem, že daná potravina je bohatá na antioxidanty.
Jako příklad uvádím - ostružiny, maliny, borůvky, červené víno (i jako plody i jako alkoholický nápoj), rajčata, mrkev - karotenoidy jsou lépe vstřebatelné z krátce podušené mrkve zakápnuté kvalitním olejem a třeba i citronovou šťávou), bylinky - oregáno, kopr, máta, červená cibule, šípky, černý a červený rybíz, višně, meruňky, broskve, červený grep......
Tudíž právě nyní máme ideální šanci jíst hojně čerstvé ovoce a zeleninu. Bylinky nejen pěstovat pro jejich krásu a vůni, ale opravdu je používat v kuchyni.
Celoročně věnovat pozornost výběru kvalitních olejů a to nejen při jejich nákupu, ale i při správném skladování po otevření.
Zelený čaj je považován zejména v tradičních východních medicínách za zázračný prostředek pro udržení trvalého zdraví, antioxidanty jsou obsaženy v čajové tříslovině, ale čajové lístky obsahují i vitamín E.
Doporučujeme rovněž jako kúru několikrát do roka aplikovat vyváženou směs antioxidačních látek v některém z na trhu nabízených doplňků stravy. V zimě a na jaře je určitě vhodné doplňovat antioxidanty také ve formě nápojů - speciálně namíchané a někdy i obohacované džusy a čaje, které mohou významně pomoci našim buňkám v aktivní ochraně.




rightMenuLogin0
email
heslo


rightMenuCeny0

rightMenuObjednavka0

rightMenuAction0

rightMenuAktualniJidelnicek0



ramecek

copyright 2011-2024 krabickuj.cz