krabicka
ramecek

Welness články

Zdravé hubnutí břicha

Hubnutí břicha není pro většinu z nás jen zásadní estetickou otázkou, ale je i velmi důležité z pohledu zdraví a metabolického syndromu. Nesledujte tudíž jen svou hmotnost a BMI, ale změřte si alespoň každé 2 měsíce kontrolně obvod pasu. Jestliže se nám michelinky rozjedou od prsou až k tříslům, máme snad i motivaci s tím začít něco dělat.


Obecně se ví, že obezita typu jablíčko je zákeřnější než podkožní tuk v dolní části těla, protože kromě podkoží začíná viscerální tuk omotávat jak chobotnice naše vnitřní orgány, což je poměrně dost paralyzuje v jejich správném fungování.
Zdravé hubnutí břicha není tedy jen posilování, ale znamená také práci s tukem viscerálním, kterého se zbavujeme nejlépe v rámci aerobních sportovních aktivit – tj. aktivit se střední intenzitou zátěže, které pravidelně aplikujeme po delší časové úseky. (odhadem to představuje pro jedince se sedavým zaměstnáním věnovat cca 5-7 hodin týdně „škvaření sádla“).

I pro samotné posilování břicha platí určité zásady:

  • Postupujte od vnitřních svalů k vnějším – z praxe posiloven vidíme, že agresivně prováděné sedy lehy sice zpevní a zbytní přímý břišní sval, ale pokud hluboké svaly pod ním a zejména svaly šikmé pevnost nevykazují, tuku se moc nezbavíme a krom toho si můžeme přivodit bolesti páteře. Hluboké břišní svaly patří do hlubokého stabilizačního systému páteře – viz článek zde – a ten se nejlépe aktivuje správných dechem.
  • Zvládnutí techniky silového výdechu je tedy základním předpokladem pro zdravé hubnutí břicha. Vyrobíte si s ním tzv. břišní lis, kdy máte úžasně zpevněné celé břicho od bránice až po pánevní dno, ale především máte díky tlaku vnitřních orgánů báječně fixované jednotlivé obratle a ty pak při různých rotačních polohách neustřelí kamsi do strany. (Nácvik – leh na zádech, pokrčené dolní končetiny, po nádechu následují dlouhý výdech, při kterém si uvědomujeme zatlačování bránice ve směru dolů, postupné zatahování celého bříška, zpevňování spodní části trupu.)
  • Postupujte od spodního břicha (od pupíku dolů) a pokračujte šikmými břišními svaly a teprve nakonec se posiluje přímý břišní sval. (Vše raději pomalu ve vlastním režimu nádechu a silového výdechu při kontrakci!)
  • Posilování by mělo být kompenzováno protažením břišních svalů a také recipročním posilováním svalů zádových (zejména mezilopatkových), protože je třeba zpevnit celý svalový korzet trupu, nikoliv jen jeho přední část.


Břišní svaly se výborně protáhnou hlubokým nádechem do břicha, kdy dutinu břišní naplňujeme vzduchem až po třísla a pak postupně vzduch vytlačujeme (nejlépe v lehu na zádech s pokrčenými dolními končetinami).
Další výbornou pomůckou, pokud ji máte k dispozici, je velký balon, na který se můžete nakulit zády a pokračovat za rukama do zapažení – případně opět spojit s hlubokým nádechem. Kdo balon nemá, může využít polohu kobry z jógy a vzepřít se na ruce z lehu na břiše a v této poloze chvíli setrvat, opět je možné prodýchat – pozor na polohu ramen – tlačíme je dolů. Šikmé břišní svaly lze efektivně protahovat i na kancelářské židli úklony stranou nebo doma v poloze na zádech prováděním „rohlíků“ nebo v lehu na boku s podložením overballem.
Nedílnou součástí zdravého hubnutí břicha je pochopitelně i řízený příjem energie, což vám zajistí například naše krabičková dieta.

Radka Krejčová
www.krabickuj.cz
 





rightMenuLogin0
email
heslo


rightMenuCeny0

rightMenuObjednavka0

rightMenuAction0

rightMenuAktualniJidelnicek0



ramecek

copyright 2011-2024 krabickuj.cz